Novou hrozbou pro notebooky a osobní počítače je bezpečnost webu

Dřív byla virová nákaza záležitostí vložení nějaké neprověřené diskety do počítače. Posléze se mohlo jednat o přílohu mailu, který se snažil tvářit co možná nejdůvěrohodněji. Mnozí uživatelé internetu si však neuvědomují, že doba pokročila. Už jen to, že čtete tento článek na svém osobním počítači, notebooku, tabletu či chytrém telefonu, znamená, že jste vystaveni bezpečnostním rizikům internetu. K čtení internetového magazínu totiž používáte zařízení, které může kdykoliv postihnout útok hackerů.

Zdání internetové bezpečnosti klame

Možná si myslíte, že se v těch milionech českých a miliardách světových zařízení připojených na internet to vaše hravě ztratí. Hackeři ovšem nemusí útočit přímo na váš notebook. Zpravidla se totiž snaží získat kontrolu nad zařízením, které následně plně ovládají. Jde jim o to, aby bylo nadále v provozu a sloužilo svou výpočetní kapacitou k jejich masovým útokům na ty velké ryby, o které jim jde. Váš počítač tak bude fungovat dál, ovšem ve skutečnosti se bude věnovat z velké části úplně jiným úkolům. U notebooků to poznáte například nadměrným zahříváním. I po tom, co vypnete všechny aplikace, větráček poběží naplno.

Útoky na uživatele prostřednictvím webů

V dnešní době už budete těžko hledat na vašem notebooku, tabletu či smartphonu disketovou mechaniku. Často je větší, než samotné zařízení. I proti mailovým útoků se většina velkých mailových serverů chrání, odfiltrovává SPAM a snaží se poskytnout uživatelům co možná největší bezpečí. I velké internetové služby jako Google, Facebook nebo Youtube dohlížejí, kam jejich stránky odkazují a zpravidla nebezpečný obsah rychle označí nebo odkazy na něj odstraní. Kde však je stále co dohánět jsou samotné internetové stránky. Weby, na které se denně hlásíte. Pokud takový web či internetovou aplikaci přímo provozujete, jistě víte, že poskytovatel hostingových služeb váš diskový prostor nijak nekontroluje, ani jej neprověřuje antivirovými programy či na něm nedetekuje malware. A právě malware může kdykoliv některou z bezpečnostních děr prorazit cestu a nenápadně se usídlit na vašem webu. Opět tak, jak bylo popsáno výše. Tedy váš web bude nadále fungovat proto, aby nakazil co nejvíce obětí, jejichž zařízení se dostanou pod kontrolu útočníků.

 

Nechte si svůj web prověřit zdarma – bezpečnostní audit vás nemusí nic stát

 

Společnost PRONETmedia v současnosti nabízí v rámci své služby Bezpečnost webu bezpečnostní audit vašich webových stránek naprosto zdarma, pokud ovšem neobsahují žádnou z kritických chyb (například Cross Site Scripting, SQL Injection, Cross-site Request Forgery, Clickjacking nebo PHP Injection a další). V opačném případě zaplatíte za službu 3990 Kč, což nemusí být vysoká suma vzhledem k riziku nefunkčního webu nebo zablokování Googlem oproti ušlém zisku. Reference k této službě naleznete na facebookových stránkách Bezpečnost webu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *