IT Návody

Návody pro základní i pokročilou práci s počítačem!

Jak chránit počítač proti napadením?

Pokud užíváte počítač, uvědomte si, že ho každý den vystavujete obrovskému nebezpečí – tedy v případě, pokud jste připojeni na internet. Neustále totiž vznikají nové hrozby v podobě virů, spyware a dalších. Kyberkriminalitě se prostě daří, takže je potřeba se bránit. V tomto článku jsme pro vás připravili rady, jak můžete jednouše minimalizovat riziko napadení vašeho počítače.

Kvalitní antivir je základ

Základním prvkem ochrany je kvalitní antivirový program. Dobrou zprávou je, že i velmi výkonné programy je možné stáhnout zdarma. Je to například Avast! Free Antivirus. Přehled těch nejlepších antivirů najdete zde. V případě antivirových programů je důležitá jejich pravidelná aktualizace. Programy si o ni většinou „řeknou sami“, takže se musíte o nic starat. Pamatujte na to, že opravy notebooků, které byly napadeny virem, jsou složité a většinou i drahé. Investice v podobě několika stovek za antivirový program se tedy rozhodně vyplatí.

Pozor na spyware

Chránit se musíte i před spyware. Tyto programy dokáží měnit nastavení počítače a nebezpečné jsou i v tom, že dokáží kopírovat data. Mohou i zjistit, jaká zadáváte hesla. Pokud používáte internetové bankovnictví, je to extrémní hrozba. Ochrana je poměrně jednoduchá – stačí si pořídit antispywarový program. V operačním programu Windows bývá již nainstalovaný Windows Defender, stáhnout si můžete zdarma i jiné.

Firewall – aktivní za všech okolností

Efektivní ochranu nabízí i brána firewall. Ta blokuje a případně povoluje přístup do vašeho počítače. Mějte ji vždy aktivní, nikdy ji nevypínejte. Pokud potřebujete povolit přístup, udělte výjimku.

Jednoduchá pravidla

Pomoci může i vaše zodpovědné chování. Stahujte jen soubory, o kterých víte, že jsou bezpečné. Navštěvujte jen bezpečné stránky. Neotvírejte pochybné soubory. Pokud počítač používají děti, omezte jejich přístup na potencionálně nebezpečné stránky.

Co dělat, když je pc napaden?

Nezmatkujte a nesnažte se věc řešit sami. Počítat vypněte a navštivte autorizovaný Asus servis či kterýkoliv jiný. Pokud budete jednat včas, máte větší jistotu, že bude počítač opraven.

TIP – ještě než servis navštívíte, zaměřte se na jeho kvalitu. Dobrý servis provádí diagnostiku a na jejím základě vám navrhne cenu. Dejte si pozor i na to, jaké náhradní díly pro notebooky servis používá, jak dlouho trvá oprava apod.


Jak stahovat hudbu z

Poslouchat hudbu na YouTube je skvělé, dokud sedíte u počítače. ...

Proč vybavit vozov

V dnešní době se stávají palubní kamery nezbytnost. Vyrazit můžete sice i ...

Jak si poradit s onl

V rámci online nakupování přes internet se dnes dá pořídit ...

Proč vám PPC rekla

Většina drobných podnikatelů podle průzkumů raději utrácí za PPC reklamu ...

Jak na efektivní SE

Optimalizace pro vyhledávače už dnes není pro většinu lidí pohybujících ...