Jak chránit počítač proti napadením?

Pokud užíváte počítač, uvědomte si, že ho každý den vystavujete obrovskému nebezpečí – tedy v případě, pokud jste připojeni na internet. Neustále totiž vznikají nové hrozby v podobě virů, spyware a dalších. Kyberkriminalitě se prostě daří, takže je potřeba se bránit. V tomto článku jsme pro vás připravili rady, jak můžete jednouše minimalizovat riziko napadení vašeho počítače.

Kvalitní antivir je základ

Základním prvkem ochrany je kvalitní antivirový program. Dobrou zprávou je, že i velmi výkonné programy je možné stáhnout zdarma. Je to například Avast! Free Antivirus. Přehled těch nejlepších antivirů najdete zde. V případě antivirových programů je důležitá jejich pravidelná aktualizace. Programy si o ni většinou „řeknou sami“, takže se musíte o nic starat. Pamatujte na to, že opravy notebooků, které byly napadeny virem, jsou složité a většinou i drahé. Investice v podobě několika stovek za antivirový program se tedy rozhodně vyplatí.

Pozor na spyware

Chránit se musíte i před spyware. Tyto programy dokáží měnit nastavení počítače a nebezpečné jsou i v tom, že dokáží kopírovat data. Mohou i zjistit, jaká zadáváte hesla. Pokud používáte internetové bankovnictví, je to extrémní hrozba. Ochrana je poměrně jednoduchá – stačí si pořídit antispywarový program. V operačním programu Windows bývá již nainstalovaný Windows Defender, stáhnout si můžete zdarma i jiné.

Firewall – aktivní za všech okolností

Efektivní ochranu nabízí i brána firewall. Ta blokuje a případně povoluje přístup do vašeho počítače. Mějte ji vždy aktivní, nikdy ji nevypínejte. Pokud potřebujete povolit přístup, udělte výjimku.

Jednoduchá pravidla

Pomoci může i vaše zodpovědné chování. Stahujte jen soubory, o kterých víte, že jsou bezpečné. Navštěvujte jen bezpečné stránky. Neotvírejte pochybné soubory. Pokud počítač používají děti, omezte jejich přístup na potencionálně nebezpečné stránky.

Co dělat, když je pc napaden?

Nezmatkujte a nesnažte se věc řešit sami. Počítat vypněte a navštivte autorizovaný Asus servis či kterýkoliv jiný. Pokud budete jednat včas, máte větší jistotu, že bude počítač opraven.

TIP – ještě než servis navštívíte, zaměřte se na jeho kvalitu. Dobrý servis provádí diagnostiku a na jejím základě vám navrhne cenu. Dejte si pozor i na to, jaké náhradní díly pro notebooky servis používá, jak dlouho trvá oprava apod.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *