Drahá data hýbou českou politickou scénou a veškeré dosavadní snahy o jejich zlevnění nepadají na úrodnou půdu. Stále máme jedny z nejdražších dat v Evropě. Operátoři se k jejich zlevnění zkrátka moc nemají.
Mimo jiné se ohánějí infrastrukturou a vysokými náklady nutnými vynaložit na stavbu nových vysílačů. Kdo ale říká, že data musíte mít jen od nadnárodních operátorů? Vykašlete se na ně a zajistěte si rychlý a dostupný internet jinde. Naštěstí máte kde.
Nejde jen o mobilní data
Uznáváme, že v tomto případě primárně jde o data mobilní. Ony ale pokulhávají i reklamou opěvované „krabičky s rychlým internetem“, jimiž se operátoři tak rády prezentují v televizních reklamách, které většinu diváků nutí přepínat na jiný program. Apropos, kdo podle vás nákladné reklamní kampaně mobilních operátorů ve výsledků zaplatí? Samozřejmě, že koncový uživatel. Ale vraťme se ke zmíněné „krabičce“. I mně svého času jedna taková stála na parapetu mého okna (všimněte si minulého času). Problém byl, že na spoustu stránek jsem se díky velmi nízké rychlosti vůbec nedostala.
Noční můra FUP
Problém těchto zařízení je tzv. FUP (v originále Fair Use Policy). Rychlost takového internetu je cíleně omezována, aby se zkrátka dostalo na všechny. Velikost tohoto omezení přitom není konstantní a těžko jej můžete předem odhadnout. Obecně se pohybuje od jednotek do několika desítek GB měsíčně.
Pozor na smlouvu!
Ve smlouvě, která mnohdy čítá i desítky stran, a přelouskat ji je spíše úkol pro zdatného právníka, přitom písmeny FUP bývá označován proces, při kterém je zpomaleno připojení po vyčerpání datového limitu. Taktikou operátora je, že klauzuli o FUP odstraní, datový limit však ponechá a místo zpomalení internet rovnou vypne. Hrdě však potom v reklamě hlásí „zrušili jsme FUP“, „u nás nově bez FUP“ a podobně. Pro uživatele je však situace ještě horší.
Co se započítává do datového limitu?
Zastavme se ale ještě na chvilku u pojmu datový limit, kterým se rozumí objem dat, jimž můžete v rámci sjednané ceny za určité období vyčerpat. V reálu se vám z datového limitu odečítá prakticky veškerá činnost na internetu jako taková. Odešlete jeden mail a nějaké promile z vašeho datového balíčku je pryč. Data vám ale ubírají i další činnosti, které většinou na internetu provozuje, ať již se jedná o prohlížení webových stránek, streamování a samozřejmě hraní her.
Čím aktivnější na internetu jste, tím více zaplatíte
Čím více je samozřejmě uživatel na síti aktivnější, tím dříve si svůj limit vyčerpá. V ten okamžik dojde buď ke zpomalení, nebo dokonce k přerušení internetového spojení. Ano, data si můžete dokoupit, což však přináší další nečekané výdaje navíc.
Nebuďte otrokem svého operátora
Mnoho poskytovatelů internetu v České republice navíc uživatele stále více omezuje a doslova jim diktuje, kolik dat mohou spotřebovat. Takové chování je jedním slovem nepřípustné. Jednou pověstná číše přeteče a uživatel těchto praktik začne mít dost. V ten okamžik je na místě poohlédnout se jinde. Naštěstí máte kde.
Vysokorychlostní internet za hubičku
Na trhu například působí i operátor AIM nabízející svým uživatelům opravdu vysokorychlostní internet na doma. Jen není tak na očím veřejnosti, protože svůj kapitál neinvestuje do reklamy, ale právě do vylepšování a rozšiřování svých optických sítí – nově například v Praze – Hájích (hledejte pod odkazem internet Háje) a DSL/VDSL sítí s rychlostí až 300 Mb/s (ve zbytku republiky).
Rychlý a levný
Ceny poskytovaných služeb operátora AIM (zahrnující neomezenou velikost přenesených dat nutno podotknout) jsou přitom ve srovnání s cenami dat nadnárodních operátorů velmi slušné. Za internet Basic zaplatíte 200 Kč za měsíc, za internet Letí 200 350 Kč a internet Třískovka s rychlostí stahování 240 Mbs vás měsíčně vyjde na 400 Kč. To je ve srovnání s nabídkami mobilních operátorů nesrovnatelné, nemyslíte?