Virtuální sídlo firmy – 4 důvody, proč se (ne)bát přechodu zaměstnanců na home office

Virtuální sídlo firmy má bezesporu řadu velmi lákavých výhod. Z pohledu zaměstnavatele jde především o znatelné úspory na nájmech kancelářských prostor. Prestižní adresa v Praze, nebo Brně vám zase může otevřít dveře k lukrativnějším zakázkám.

Pro zaměstnance je to naopak skvělá příležitost, jak získat časově flexibilní práci, kterou mohou vykonávat kdekoliv a kdykoliv z pohodlí svého domova.

Pokud uvažujete o založení virtuální kanceláře a zajímáte se primárně o to, jaký dopad bude mít vaše rozhodnutí na produktivitu vašich zaměstnanců, je tento článek určen právě vám.

Dozvíte se nejen, co přechodem vašich zaměstnanců na home office získáte. Dočtete se také, jaké na vás čekají výzvy.

Virtuální sídlo firmy jako výhoda pro vás i vaše zaměstnance

  • Začněme tou hlavní výhodou, která byla zmíněna už na začátku, a to jsou nízké provozní náklady. Pronájem kanceláře v Praze se pohybuje v řádech tisíců korun na měsíc. Počítat samozřejmě musíte s poplatky za energie a služby. Naproti tomu pronájem virtuálního sídla vás vyjde na pár stovek měsíčně. Seriózní poskytovatel vám také nabídne k užívání reprezentativní zasedací místnost pro schůzky s klienty a úřady.

Pozor!

Výběr poskytovatele je naprosto zásadní. Vašemu podnikání určitě neprospěje, pokud bude sídlo vaší společnosti na podezřelé virtuální adrese.

  • V dnešní době je technické zajištění home office takřka bezproblémové. Předpokladem úspěšné komunikace je kvalitní a bezpečné internetového připojení. Mějte ale na paměti, že významnou roli hraje také zodpovědné chování zaměstnance. Pokud pracuje na svém zařízení, neměl by na něm mít stažena žádná firemní data.

Tip

Hlavní zodpovědnost za zabezpečení citlivých dat leží na bedrech zaměstnavatele. Zaměstnanec by měl využívat data vzdáleně na firemních serverech, kde by měla být také zálohována. Jako zaměstnavatel si musíte uvědomit všechna potencionální rizika a zavést bezpečnostní politiku, která by případným problémům předcházela.

Tip

Talenty můžete získávat po celém světě. Pokud máte zahraniční klientelu, budete potřebovat někoho místního, který bude pracovat z home office, ale zároveň bude k dispozici pro občasné schůzky s klienty.

  • Díky home office máte širší výběr zaměstnanců. Můžete si totiž vybírat i mezi těmi, kteří nemůžou pracovat na plný úvazek v daném čase a na daném místě. Týká se to například matek na rodičovské dovolené, nebo osob se změněnou pracovní schopností.

A jaké jsou hlavní nevýhody?

  • Omezení, nebo úplná absence fyzického kontaktu se zaměstnanci.
  • Omezená sociální interakce mezi zaměstnanci. Práce z home office vytváří zcela jiné pracovní prostředí, které nemusí vyhovovat každému.
  • Práce z domu není pro každého. Někomu vyloženě sedí a tím pádem je stejně výkonný, nebo i výkonnější než v klasickém pracovním prostředí. Jiný naopak motivaci ztrácí a jeho produktivita klesá. Musíte být připraveni na obě varianty.
  • Ztížená komunikace s podřízenými. Pokud zadáváte pracovní úkoly jen přes email, po telefonu, nebo prostřednictvím sociálních sítí, druhá strana nemusí pochopit vaše zadání správně. Může docházet i k jiným nedorozuměním, která by se při komunikaci tváří v tvář nestala.

Založení virtuálního sídla a s tím spojený přesun všech zaměstnanců na home office není ideálním řešením pro každého

Pokud přemýšlíte o založení virtuálního sídla za účelem ušetření nákladů na provoz a nájem kanceláří, musíte racionálně zvážit všechna pro a proti a uvědomit si, že ne všem zaměstnancům bude vaše rozhodnutí vyhovovat.

Tento článek shrnul všechny hlavní výhody, které tímto krokem můžete získat.

Upozornil ale také na to, jaké jsou časté problémy při řízení zaměstnanců na dálku.

A jaký je váš názor?

Myslíte si, že záleží čistě na typu podnikání? Nebo je pro vás přesun všech zaměstnanců na home office natolik riskantní krok, že za to finanční úspory na nájmu nestojí?

Budeme rádi, když se s námi podělíte o váš názor.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *