Bluetooth vs. wifi

Bluetooth

Bluetooth je bezdrátový síťový protokol, který byl původně vyvinut tak, aby nahradil „neohrabané“ staré síťové kabely. Umožňuje, aby se dvě zařízení vzájemně bezdrátově spojila přes radiofrekvenční přenosy. Ve skutečnosti funguje ve stejném pásmu 2,4 GHz, které používá mnoho bezdrátových periferií bez použití Bluetooth, jako jsou myši či klávesnice, některé bezdrátové telefony, a dokonce i některé sítě Wi-Fi.

Rozsah Bluetooth spojení je obvykle dáván asi na 10 metrů. Zatímco existují Bluetooth zařízení s dosahem až 100 metrů, většina spotřebních zařízení spadá do rozsahu 10 metrů. Vzhledem k tomuto relativně krátkému dosahu, nízkému výkonu Bluetooth a dalším faktorům se říká, že Bluetooth spojení vytváří osobní síť (PAN). To lze kontrastovat s typem místní sítě (LAN), kterou můžete vytvořit prostřednictvím Wi-Fi.

V dnešní moderní době je celá řada přístrojů, které fungují na připojení Bluetooth. Jedním z nich je, například velmi oblíbený mezi mládeží, přenosný Bluetooth reproduktor Crater-5, který dokáže přehrávat hudbu na jedno nabití až 7 hodin. Oceníte jeho výkon 5 W a možnost dobíjení lithiové baterie přes mini USB. Užijete si tak čistý a dynamický stereo zvuk a nejvíce vás potěší funkce Truewireless stereo, která umožňuje spárovat navzájem reproduktory a tak vyvýšit stereo produkci na maximum.

Wi-fi

Jednou z největších mylných představ o Wi-Fi je, že má něco společného s internetem. Je to velký omyl, protože široká škála Wi-Fi zahrnuje celou řadu funkcí a jednou z nich je, že se lidé mohou připojit k internetu připojením k síti Wi-Fi. Všechny sítě Wi-Fi však propojují jeden nebo více počítačů nebo zařízení s centrálním směrovačem navzájem. Pokud je tento směrovač připojen k internetu, mohou se ostatní zařízení v síti přihlásit také k internetu.

Rozdíl mezi Wi-fi a Bluetooth

Zatímco Bluetooth je primárně používán pro připojení dvou zařízení k sobě v jakési osobní síti, Wi-Fi se nejčastěji používá pro připojení jednoho nebo více zařízení k routeru. Router umožňuje zařízení sdílet informace tam a zpět, stejně jako kabelová síť LAN. Mnohé routery jsou dnes zabudovány do modemů, ale ve skutečnosti se jedná o samostatnou jednotku. Je možné použít bezdrátový směrovač k vytvoření sítě Wi-Fi bez jakéhokoliv připojení k internetu. V takovém případě mohou jednotlivá zařízení navzájem sdílet data, ale nemají přístup k internetu. Ačkoli Wi-Fi sítě používají stejné pásmo 2,4 GHz jako Bluetooth, Wi-Fi využívá mnohem více energie.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *