VPS, VMS nebo klasický webhosting? Jak vybrat?

Na trhu je spousta společností, které se předhánějí v nabídkách levného webhostingu s dobrými službami. Lákají na dostatek prostoru, domény zdarma a další výhody. Jenže běžný zákazník je z jejich nabídky často trochu zmatený. Co znamenají všechny ty zkratky a podle čeho vybrat vhodný typ hostingu?

V zásadě rozeznáváme tři typy hostingů:

Klasický webhosting

Webhosting je sice pojem, který je nadmnožinou těch ostatních, co tady níže zmíníme, nicméně pokud někde objevíte pouze slovo „webhosting“, většinou se myslí ten klasický. Tedy že dostanete prostor pro své internetové stránky, doménu (nemusí být součástí) a e-mailové služby, přitom nemusíte řešit technické věci v pozadí. Takový běžný webhosting bohatě postačí začínajícím uživatelům a těm, kteří na něm hodlají provozovat jednoduchý nenáročný web.

VMS (Virtuální manažovaný server)

Tady už se dostáváme o level výše. Popravdě řečeno u českých poskytovatelů se s touto službou příliš nesetkáte, přitom se hodí pro všechny, kteří provozují velký web nebo více webových stránek a nechtějí se starat o technické pozadí (prostředí LAMP – webový server, skripty, operační systém či databáze). To je hlavní rozdíl VMS oproti VPS. Odlišnost od klasického webhostingu spočívá zase v tom, že je výkon dedikovaný, o procesor, paměť a úložiště se nedělíte s nikým jiným.

VPS (Virtuální privátní server)

Aby toho nebylo málo, existuje ještě VPS hosting, s nímž se setkáte poměrně běžně. VPS se od webhostingu liší v tom, že získáte svůj vlastní privátní server, celý jeho výkon tady je jenom pro vás. Se svým VPS si v rámci možností můžete dělat, co chcete. Máte možnost nainstalovat si na něj vybraný software, sami si přidáváte domény, zařizujete webhostingy a e-maily. Tato varianta je tedy skvělá pro developery a pokročilé uživatele Linuxu, kteří dobře vědí, co dělají.

A jak mezi nimi vybrat?

Návod je ve zkratce poměrně jednoduchý. Stačí se zamyslet, co hledáte. Jestli vám stačí nejobyčejnější a nejlevnější hosting pro menší web, berte klasický webhosting. Pokud provozujete větší web či skupinu webů a nejste až tolik technicky zdatní, zvolte VMS. Jestli se řadíte mezi profesionály a rozumíte si s Linuxem, pak je pro vás VPS.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *