Jak zrychlit spuštění počítače?

Používáte svůj milovaný stroj delší dobu a rychlost nastartování není to co bývalo? Po zmáčknutí tlačítka jen čekáte, než se objeví úvodní pozdrav vašeho operačního systému, pak se začínají objevovat ikonky na ploše, kurzor ve tvaru přesýpacích hodin se pořád točí dokola a hromada programů se ne a ne spustit? Jak to změnit?

Nejdůležitější faktory zpomalující počítač jsou StartUp programy, takzvané Programy po spuštění. Aplikace zapínající se po spuštění operačního systému. Většina nainstalovaných aplikací se automaticky nastaví a zařadí do StartUp programů, ale vážně potřebujeme mít tolik aplikací hned na začátku? Jak tedy snížit počet aplikací po spuštění?  Klikněte na Start->Spustit. Napište „msconfig“ a zmáčkněte OK. Zde vyberte „Po spuštění“ a odškrtněte aplikace, které nepotřebujete po zapnutí.

Buďte opatrní při výběru, vyvarujte se programům operačního systému apod.

Nástroj pro správu systému

Když už jste zde, můžete také nastavit menší časovou hodnotu (min. 4 sekundy) na boot operačního systému (de fakto čekací čas, než se OS zapne). A klikněte na OK.

Další možností je pročistit disk. Zbavit se přebytečného a starého harampádí. Např. pomocí programu CCleaner nebo manuálním vymazáváním, či defragmentací disku. Doporučujeme defragmentovat disk pravidelně. Nejenom že to zrychlí spuštění PC, ale i jeho chod a na čisté ploše se lépe pracuje.

2 thoughts on “Jak zrychlit spuštění počítače?

  1. A čo tak dať sem návod na “defragmentací disku”. Máte tu kopu krásnych návodov pre ľudí, ktorí hádam pc ani nikdy nevideli (základná práca s pc, beriem to). Mňa by viac zaujímalo to, čo nejde tak ľahko spôsobom pokus omyl (pokročilá práca). A pri nich to skúsiť podrobnejšie, pretože “vyvarujte se programům operačního systému” je človeku nanič, keď nevie, ako ich má odlíšiť od tých, ktoré mu tam netreba. Možno si tipnem dobre, ale keďže si tým nie som istá, ani sa do toho nepustím, pretože si netúžim skomplikovať život.

    1. Návody pro začátečníky jsou dost užitečné. Spousta z nich se bojí cokoli s pc dělat, protože si myslí, že to rozbijí. Zkuste se podívat na http://www.immag.cz, třeba tam naleznete jiné návody, nebo takový, který potřebujete.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *