Vybíráte nový přenosný počítat? A děláte to správně?

Aktuálním trendem v oblasti počítačů jsou přenosné počítače, které lákají stále více lidí. Dnes již neplatí, že by byli méně výkonné, jako klasická stolní PC. Výkon je srovnatelný, ale přichází zde mnoho výhod.

Například kompaktnost. Takový notebook, lze jednoduše přenášet a také skladovat. Monitor i klávesnice je vlastně součástí samotného počítače, takže není třeba klasická změť kabelů, jediný kabel je napájecí, takže rychlé zapojení kdekoli.

Notebook

A hlavním lákadlem jsou nízké ceny notebooků. Dnes není problém pořídit notebook za 8 000 Kč. Otázkou je, zda se takto levný počítač vyplatí koupit, nebo se jedná o nějaký nekvalitní kus. Dnešní návod tak bude věnovan takovému mini-kurzu do světa nakupování notebooků a netbooků a na co si dát pozor.

Notebook nebo netbook

Zcela zásádní otázkou je “Notebook nebo netbook?”. Tyto dvě zařízení se mnoha lidem pletou, spíše majíí tendenci je hromadně nazývat notebooky. Tomu se přizpůsobili i prodejci a netbooky přejmenovali na mini notebooky.

Jaký je mezi nimi tedy doopravdy rozdíl? Především ve velikosti a od toho se odvíjející výbavy. Zatímco klasický notebook spadá do kategorie uhlopříček od 13 palců výše, tak netbook jde právě naopak a najdeme tak i 6-ti palcové, což už je trochu extrém, každopádně nejpopulárnější jsou netbooky s úhlopříčkou 11,6 palců. Praktická velikost, malá hmotnost a dostačující výkon.

Notebook zvolíme, pokud hodláme počítač využívat jako plnohodnotný počítač, kde je potřeba optická mechanika a vyšší výkon. Je ovšem těžší a nemůžete jej jen tak vytáhnout všude. Naproti tomu netbook je přímo předurčen pro denní nošení a je ideální pro psaní a surfování na internetu, na náročné programy (PC hry, grafický software apod.) to není správné zařízení, má zpravidla úsporný procesor.

Parametry přenosného počítače

Na výpočetní technice nás samozřejmě zajímá nejvíce především vybavenost hardwarová, jak kvalitní a výkonné jsou jednotlivé komponenty. To se samozřejmě odvíjí od ceny. Takový notebook za 10 000 Kč nebude stejně výkonný jako ten za 50 000 Kč. To je fakt, ale není třeba zbytečně přeplácet.

Dnešní levné notebooky vám podají dobrý kancelářský výkon a když zvolíte o řád vyšší cenu, můžete si zahrát i nějakou tu hru. Sloužit vám budou minimálně po dobu záruky, poté už je nutné zhodnotit stav notebooku a přemýšlet o koupi nového.

Většině lidí tedy bude stačit levný notebook, ale proč tedy kupují ty drahé? Protože vypadájí lépe a materiál je kvalitnější. Místo plastu máte najednou hliníkovou šaši, což je samozřejmě lepší, ale je to nutné? Není! Pokud víte, že budete s notebookem zacházet dobře a při přenášení nehrozí velké nárazy, a nepotřebujete vypadat dobře (např. před klienty), pak není nutné připlácet a lze zvolit levnější plastový.

Rada pro netbooky: Dávejte si pozor na baterie. Pokud chcete, aby váš netbook vydržel v provozu alespoň několik hodin, pak zvolte minimálně 6ti článkovou baterii,  ideální je 9ti článková, ta je pouze u dražích modelů, nebo jí lze koupit samostatně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *