Jak vybrat správný operační systém

Stejně jako je na výběr hned několik internetových prohlížečů, je k dispozici i několik operačních systémů a to ještě v různých verzích. Pokud se v nich nevyznáte, pak je to nelehký výběr a můžete zbytečně vyhodit i několik tisíc korun za systém, který nepotřebujete.

Toto rozdělení se bude zaměřovat na opační systémy Windows a Linux, které jsou dostupné pro většinu počítačů a nevyžadují žádný specifický hardware. Zároveň proti sobě stojí placený a volně dostupný operační systém.

Operační systém Microsoft Windows 7 je momentálně nejrozšířenějším OS na světě. Je rychlý, spolehlivý, ale také něco stojí. Cena závisí na verzích, ze kterých jsou dvě nejznámější Home Premium a Ultimate. Zatímco první je určena především domácím uživatelům, kteří hledají především systém pro běžnou kancelářskou činnost a běžnou zábavu, druhá verze nabídne i šifrování, které se hodí opravdovým profesionálům. Skutečnou revolucí bude systém Microsoft Windows 8, který propojí osobní počítače, notebooky, tablety i kapesní počítače. Tam všude budete moci využívat jeden a ten samý operační systém.

Rozdíl v ceně je zde tedy několik tisíc a pro většinu uživatelů bude dostačující verze Windows 7 Home Premium. Tu najdete předinstalovanou na nových počítačích, nebo je možné si jí zakoupit. Levnější je OEM verze, kterou však lze koupit spolu s novým počítačem a nelze jí instalovat na jiný počítač.Dražší krabicová verze pak může být instalována i na další (nový) počítač.

Operační systém Linux je plnohodnotný OS, který však není mezi běžnými uživateli příliš rozšířen. Nejsou zde verze, ale mnoho distribucí, které jsou určené pro různé druhy počítačů. Pro běžné uživatele je nejlepší volbou Ubuntu, nejrozšířenější, či Mandriva, vhodná pro začátečníky.

Bezpochyby největší výhodou tohoto systému je, že je zdarma. Kvality jsou srovnatelné, akorát neexistují zcela všechny programy i pro Linux, takže je třeba hledat alternativy a naučit se jej používat. Pro zdatnější uživatele a ty nenáročné, kteří chtějí pouze prohlížet internetové stránky či psát apod. je to dobrá alternativa.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *