Jak vybrat počítač do domácnosti?

Plánujete koupi nového přístroje, ale nevíte si rady, jaké parametry by měl splňovat? Výběr vhodného počítače je vždy individuální, neboť se řídí zejména našimi požadavky a cenou, která je pro nás přijatelná. K těmto kritériím je však potřeba ještě zohlednit další parametry, které když budeme respektovat, vybereme takový notebook, který bude splňovat naše požadavky.

K čemu bude notebook sloužit?

V první řadě je nutné si uvědomit, k čemu budete počítač využívat a na základě toho vybírat určitý typ. Pokud potřebujete využívat notebook mimo domov, pak jsou malé a lehké notebooky skvělou variantou. V případě, že hledáte notebook, který bude mít dostatečně velkou obrazovku i klávesnici a bude se na něm pohodlně pracovat, pak byste měli sáhnout po notebooku ve standardní velikosti.

Díky této otázce si ještě před výběrem konkrétního typu uvědomíte, na co budete daný počítač využívat, a při výběru se můžete zaměřit na typy počítačů, které jsou k tomu určené.

2

Jakou notebook zvolit?

Nedá se říci, jaká značka notebooků je nejlepší. Každý výrobce má své pro i proti, proto se spíš zaměřte na své požadavky a vybírejte si z konkrétní nabídky výrobců. Na trhu je k dispozici velké množství typů notebooků, které se dle svých parametrů a velikosti řadí do určitých skupin.

Všechny dnešní notebooky už umí plnohodnotně nahradit klasický stolní počítač. A díky svým kompaktním rozměrům a mobilitě jsou tak čím dál oblíbenější než klasické stolní PC.

Netbooky

Netbook je malý notebook, který není příliš výkonný, za to disponuje nízkou hmotností a dlouhou výdrží baterie. Tyto netbooky jsou tedy vhodné na cesty či pro psaní poznámek nebo surfování na internetu. Pokud se nechcete trmácet s rozměrným notebookem jen proto, abyste si večer v posteli přečetli, co je nového nebo si pustili film? Tak právě pro Vás jsou netbooky určeny.

levné notebooky

Ultrabooky

Ultrabooky jsou zařízení, která nabízí rovnováhu mezi silným výkonem a jejich mobilitou. Ultrabooky jsou větší než malé netbooky, a i přesto jsou lehké, úzké a mají poměrně vysokou výdrž baterie. Už na první pohled vynikají svojí konstrukcí. Výkonově už se nijak neliší od standardních notebooku, takže je můžete využívat i jako svoji osobní pracovní stanici.

Notebooky

Klasické notebooky jsou nejrozšířenějším typem. Stejně jako jeho kolegové i klasické notebooky mají dostatečný výkon i výdrž. Hodí se jak pro práci, tak i pro zábavu. Vybírat je můžete přesně podle svých potřeb a představ. Nejste omezování velikostí úhlopříčky, výkonem procesoru ani grafické karty. Vždy záleží na tom, co od svého notebooku budete očekávat.

Větší notebooky jsou dobrou náhradou za klasický stolní počítač. Tento typ notebooků bývá velice výkonný, mají dostatečně velkou klávesnici i obrazovku. Tyto notebooky jsou určené především pro užívání v domácnosti, proto je u nich hmotnost vyšší a výdrž baterie nižší.

Podle jakých parametrů vybírat počítač?

Při výběru počítače byste si měli ujasnit, jak výkonný notebook zvolit, jak velká by měla být jeho paměť či pevný disk, jaké velikosti monitoru dáváte přednost atd.

Procesor notebooku

Levné notebooky bývají vybaveny procesory Intel Celeron či Intel Pentium. Od těchto procesorů nemůžete čekat žádné zázraky, ale na běžné prohlížení webu a psaní ve Wordu jsou dostačující. Pokud chcete stroj na běžné aktivity, pak si vybírejte notebooky minimálně s procesorem Intel Core i3. Rychlejší či herní počítače jsou vybaveny procesorem Intel Corem i5 nebo nejvýkonnějším Intel Core i7.

Grafická karta

Pro běžné úkony postačí integrovaná grafická karta Intel HD. V případě notebooků s větším výkonem by měly disponovat dedikovanou grafickou kartou od AMD nebo NVIDIA. Zajímavou možností jsou počítače vybavené integrovanou i dedikovanou grafikou, které se přepínají podle potřeby počítače.

Paměť RAM

V současné době mají levné notebooky paměť RAM už dostačující 4 GB. Výkonnější notebooky mohou mít paměť RAM 4GB i vyšší. Zde platí, že čím víc, tím lépe. Pokud nechcete například za rok řešit rozšiřování paměti, tak zvolte minimálně 8GB RAM.

Pevný disk

U pevného disku se zaměřte jak na jeho velikost, tak i na otáčky. Nejrychlejší disky mívají 7200 ot./min. Pokud Vám jde především o okamžitou odezvu a rychlost notebooku na cestách, kdy Vás netrápí, že s sebou nepovezete celou svoji filmotéku, tak zvolte menší SSD disk. Tyto disky jsou sice dražší a mají menší velikost, ale rychlostí je násobně překonávají.

Velikost a rozlišení monitoru

Velikost monitoru je klíčovým faktorem při výběru notebooku. Ta určuje nejenom komfort při užívání, ale také velikost i váhu počítače. Notebooky se nejčastěji rozdělují podle velikosti v palcích od netbooků o velikosti 10.1 – 11“ až po stolní notebooky s velikostí 17,3“ nebo dokonce 18,4“.

Na co dalšího se zaměřit?

Nezapomeňte také na, zdali má notebook dostatečný počet moderních USB 3.0 portů na flash disk, myš, klávesnici či konektor na sluchátka, neboť je budete využívat den co den. Pokud budete k notebooku využívat monitor, měl by být počítač vybaven konektorem HDMI nebo VGA. V případě, že budete využívat notebook i mimo domácnost, zaměřte se také na výdrž baterie.

One thought on “Jak vybrat počítač do domácnosti?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *