Jak vybrat nejekonomičtější řešení pro provoz svého webu?

Vytvoření webových stránek je stále jednodušší. I velké firmy dnes bez problémů sáhnou po systémech, jako je WordPress, Drupal a jiných podobných, kde snadno a levně vytvoříte kvalitní webovky poplatné dnešní době třeba za pouhý jeden den. Někdo to zvládne sám, jiní si na to najdou dvě šikovné ruce. Myslet je však důležité i na další záležitost – tou je místo, kde naše webové stránky poběží. 

Nejlevnějším řešením jsou sdílené webhostingy

Obvykle je sdílený webhosting určen pro provoz webu na jediné webové adrese. Rada poskytovatelů webhostingu však nabízí i tzv. multihosting, kdy v rámci jednoho webhostingu lze provozovat několik domén, a to obvykle za jednu, nebo jenom mírně vyšší cenu. Multihosting využijete ve chvíli, kdy si například vedle firemního webu chcete na samostatné doméně vést firemní blog, menší e-shopu nebo microsite podporující konkrétní produkt či službu ze sortimentu.

Je webhosting zrovna pro vás dostačující? Obvykle stačí 95 % firem. Málokdo potřebuje skutečně sofistikovanější řešení virtuálních a managed serverů. U nich se náklady skokově zvednou, a to nejen pokud jde o náklady za servery, ale i personální, se kterými pro správu serveru musíte počítat.

Kolik stojí webhosting?

Ani nejkvalitnější webhostingy nestojí obvykle měsíčně více než desítky korun a cena se nevyšplhá nad 100 Kč. Tato částka je pro většinu firem zcela nepodstatná. Pokud však provozujete více serverů na celé řadě domén, začne být pro vás už i cena velice směrodatnou. Při desítkách serverů se cena již na nákladech znatelně odrazí.

Jak si vybrat kvalitní webhosting

Pro laika může být výběr webhostingu oříšek. Návodem pro výběr je kvalitní srovnání webhostingů, které nabízí Testado. To každoročně mapuje české webhostingy a nabízí řebříček nejlepších s veškerými důležitými parametry pro lehčí výběr. Samozřejmě každý má na webhosting jiné požadavky, a tak zrovna jednička ve výběru nemusí zrovna vám vyhovovat. I proto se Testado nespokojí s pouhým řebříčkem. Test přináší přehledné srovnání všech důležitých parametrů každého konkrétního webhostingu v top řebříčku, včetně kompletní recenze každého z top pětky těch nejlepších. Kdo se do top 5 dostal v posledním srovnání?

Nejlepší český webhosting podle Testado.cz

1. ONEbit: cena za měsíc 99 Kč

2. Český webhosting: cena za měsíc 83 Kč

3. Savana: cena za měsíc 70 Kč

4. eBola: cena za měsíc 39 Kč

5. Wedos: cena za měsíc 70 Kč

Ceny se vztahují ke konkrétnímu testovanému tarifu, jenž se dostal do řebříčku nejlepších webhostingů.

Nepodceňuje výhody nabízené při zahájení spolupráce s poskytovatelem webhostingu

Chystáte se služeb webhostingu využít poprvé, nebo přecházíte od konkurence k novému poskytovateli? Rozhodně se vyplatí webhosting, který nabízí novým zákazníkům různé výhody. Onebit nebo Český hosting se chlubí zkušební lhůtou zdarma. První jmenovaný dokonce dvěma měsíci bezúplatného provozu. Zajímat vás to bude třeba v případě, že web ještě nemáte oficiálně zpuštěn a v době zkušebního provozu či vývoje nechcete investovat zbytečně ani korunu navíc.

Jiné webhostingy vás začnou hned na začátku rozmazlovat slevou za to, že přicházíte od konkurence. Avšak největší výhodou je garance vrácení peněz, tedy celé částky, kterou jste za webhosting (obvykle na rok) zaplatili, pokud vám nebude vyhovovat. A věřte, že není nepravděpodobné, že na podobný problém narazíte. Webové stránky, které vám u konkurence běžely, na novém webhostingu mohou mít problém. A tak, i když jste se rozhodli přejít k levnější službě, se nejspíše ještě rádi vrátíte k té původní. No a vrácení plné zaplacené částky určitě uvítáte.

Parametry, na které je nutné při výběru webhostingu brát zřetel

Obvykle jsou parametry u různých webhostingů stejné. I když právě ty malé nuance dokážou být pro nás důležité. Chcete neomezený prostor pro web? Zvolte Wedos v tarifu NoLimit. Potřebujete více místa pro databázi? Tak to vás zaujme Český hosting s pětinásobnou kapacitou. U něj zůstanete, i když budete hledat službu s větším prostorem pro e-maily. Hledáte multihosting? Opět vás osloví služby Českého hostingu a Wedosu.

Zde jsou nejdůležitější parametry, podle kterých je nutné webhosting vhodný pro váš projekt vybírat:

· Prostor pro web: obvykle 10 GB nebo neomezeně

· Prostor pro databáze: nejčastěji 1 GB, výjimečně více

· Prostory pro e-maily: od 4 GB do 10 GB

· SSD disky: preferujte webhosting právě s nimi

· Počet domén v rámci multihostingu bez příplatku: od 4 až po neomezené množství

· Počet PHP procesorů: obvykle od 5 po 20

· Paměť pro PHP skripty: nejčastěji od 128 do 256 MB

· Maximální doba PHP skriptu: od 30 do 160 sekund

· CRON: preferujte službu, která automatické pravidelné spouštění PHP skriptů umožňuje

· HTTP/2: preferujte webhosting s tímto parametrem

· Vzdálený přístup k databázi: nemusí být možný, ale bývá i zdarma nebo za příplatek

Dostupnost služby by měla být samozřejmostí

Každý kvalitní webhosting by měl garantovat téměř 100% dostupnost. Říkám téměř, protože výpadky jsou a budou. Avšak nesmějí být dlouhodobé a už vůbec ne běžné. Proto nejlepší poskytovatelé nabízí garanci dostupnosti služby na 99,95 až 99,99 %. Většina dokonce při výpadku poskytne kompenzaci. Samozřejmostí musí být upozornění na odstávky z důvodu údržby.

Zabezpečení a snadnost administrace rozhodně nepodceňujte

Nabídka HTTPS dnes musí být samozřejmostí. Hlídejte si, jak časté zálohování služba má. Bývá obvykle denní nebo týdenní. Zvažte, které potřebujete. Stejně tak se podívejte na délku uchovávaných záloh. Tady se jednotlivé služby výrazně liší a nabízí archivaci záloh od 5 do 28 dnů. Neopomeňte se podívat, jestli je přístup k zálohám automatický přes FTP, na požadavek, a jestli je zdarma či za příplatek. Podívejte se rovněž na možnosti admistrace, které vám ta která webhostingová služba nabízí.

Pomoc se vždy hodí. Jak je na tom váš preferovaný webhosting?

Při problémech se vždy hodí pomoc odborného personálu. Potřebujete administrativní podporu webhostingu 24 hodin denně a 7 dnů v týdnů? V tom případě si vyberte eBolu nebo Wedos. Testado.cz ve své recenzi nejlepších webhostingových služeb podpoře zákazníků ze strany poskytovatelů věnovala poměrně slušný prostor. Nezapomeňte se podívat i tuto část srovnání.

Díky Testado se neztratíte v džungli „bezejmenných“ poskytovatelů webhostingu. Vybírat budete už jen z těch nejlepších. Navíc z přehledně sumarizovaných tabulek se všemi potřebnými parametry.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *