Jak vybrat 3D tisk na zakázku?

Potřebujete maketu plánovaného projektu? Modelu přístroje, návrhu stavby či interiéru nebo ilustraci rozmístění instalací na kulturní akci? Nebo chcete vyrobit dekoraci, a dokonce i cukroví přesně podle vašich představ? Využijte 3D tisk na zakázku. Jednoduchý způsob přenesení 2D návrhů do realistické 3D podoby.

Jedinečný 3D tisk na zakázku

3D tisk byl ještě nedávno něčím nepředstavitelným. Lidé nevěřili, že může existovat tiskárna, ze které vyjede něco jiného než placatý papír. Přesto nás IT experti nadchli trojrozměrnými objekty, které má na svědomí právě 3D tisk na zakázku. Samozřejmě se nejedná o to, že tyto objemné objekty skutečně vyjdou přímo z tiskárny. Jde o složitější systém několika přístrojů, které mezi sebou navzájem komunikují. Na jedné straně je počítač, v něm jsou uložená data. K němu je připojeno zařízení, jež podle přesných pokynů vytvoří reálný objekt. Pevný, bezchybný. Můžete si vybrat z mnoha materiálů, dokonce se nabízí i termoodolné. Vydrží třeskuté mrazy i vysoké teploty. Potřebujete sérii více produktů (např. stojánky, cukroví)? Díky technologii máte jistotu, že jeden kousek bude jako druhý. 3D tisk už není nereálnou službou, využívají ji firmy i soukromé osoby. Koho oslovit? Co si připravit? Jaké možnosti máte? Se vším vás seznámíme.

Firma – 3D tisk na zakázku

Nikdy jste neoslovili firmu zabývající se 3D tiskem? Vybírejte takovou, která má bohaté portfolio služeb. Neříkejte si, že vám stačí společnost, která tiskne pouze jeden typ 3D modelů, jež zrovna vy potřebujete. Flexibilita, bohaté zkušenosti a pokrokovost vám zajistí perfektní služby. Odborníci, kteří mají rádi nové výzvy, vám doporučí, co by vašemu záměru prospělo. Rozšíří vám obzory. Proto hledejte firmy, jež se mohou pochlubit ukázkou výrobků z různých odvětví včetně sériových produktů pro firmy i solitérů pro jednotlivce. Samozřejmě jsou dobré i recenze, berte je ovšem i s rezervou. Někdy konkurenční podniky mohou záměrně poškozovat jiné firmy špatným hodnocením. Najdete-li společnost, jež má převážně hodně kladných ohlasů, s její kvalitou budete skoro jistě spokojeni. V tomto odvětví dejte i na vzhled webových stránek i podobu sociálních sítí. Svěžest a pozitivní nálada vypovídají o tom, že odborníci svému oboru rozumí. S novými technologiemi umí skvěle pracovat startupy. I malé dílny zvládnou velké věci, protože je nesužují konvence. Ve sféře 3D tisku je slibnou firmou Sharplayers. Parta mladých lidí, kteří se brzy osvědčili na poli 3D tisku, proto mají zakázky od jednotlivců i významných firem. A jedná se o různé výrobky. Startup se může pochlubit maketami domů, stojánky na telefony, dokonce i šperky či pomůckami pro zdravotnický průmysl.

3D tisk – co potřebujete?

Až si vyberete firmu, jež vám zhmotní návrh, neostýchejte se přijít bez podkladů. Každá společnost disponuje různými technologiemi a uvidíte, co budou pracovníci po vás požadovat. Jistě, čím ilustrativnější návrh dodáte, tím lépe se váš nápad zhmotní. Pro vaši představu, zmíněná firma Sharplayers pracuje s návrhy vytvořenými v programech Fusion 360, Freecad, TinkerCAD nebo LibreCAD. Formáty podkladů preferují v podobě STL, IGES, STEP, PDF a DWG. Samozřejmě, že se od laiků nečeká modelování v těchto softwarech, pokud nemáte k dispozici nikoho, kdo by vám vytvořil výchozí obrázek, v Sharplayers dáte vaše vize dohromady společně.

3D tisk – cena

Jistě vás zajímá, kolik vás realizace trojrozměrného objektu bude stát. Cena 3D tisku se určuje poměrně těžko. Nejde o jednoduchou službu. Obyčejný tisk není nijak náročný, jeho hodnota se kalkuluje podle použití odstínů barev a jejich množství. V případě 3D tisku se jedná o modely různých velikostí, tvarů, cenu utváří rovněž typ materiálu. Jedná se o službu na míru, ta je samozřejmě dražší. Proto nadneseme ceny všeobecně, abyste měli představu, jestli 3D tisk stojí stovky, tisíce nebo desetitisíce. Nenáročný, menší výrobek (například figurka) vás vyjde asi na 200 korun. Propracovanější kousek menších rozměrů, například stojánek na telefon, bude stát do 1000 korun. Zpracování těchto artiklů trvá několik dní. Složitější práce, jakou jsou pro 3D tisk oblíbené makety návrhů domů, stojí tisíce korun a jejich zhotovení potrvá týden a více dní. Náročnější modely mohou vyjít i na desetitisíce. Může se jednat o speciálně propracované šperky potažené drahými barvami, které evokují zlato i stříbro.

Jak vypadá 3D tisk na zakázku?

Pro vaši představu vám přiblížíme, jak celý proces výroby probíhá. Do počítače se nahraje podoba navrhovaného objektu, zadají se jeho parametry a specifika. Pro zhotovení daného výrobku se musí vybrat materiál. Půjde o stojánek na mobil? Pak musí být základ pevný, aby měl stabilitu. Nabízí se rovněž i pružné materiály. Pro zmíněné šperky se využívají látky typu nylon, kapolyester nebo polypropylen. Výsledek se ještě může upravit, například potřením barvou. Cukroví se samozřejmě vyrábí z těsta, v tomto žádné čáry nehledejte. A když už zmiňujeme těsto, stroj, z něhož vychází hmota, vlastně připomíná hubičku tvořítka na cukrářské krémy. Díky počítači ovšem vždy stejně a přesně dávkuje potřebné množství hmoty, proto jsou výrobky prakticky identické. V případě průmyslových předmětů můžete ještě zvolit jejich charakter termoplastičnost nebo ohnivzdornost. 3D výrobky nejsou pouze dekorativní záležitostí, mají i praktické funkce, které vás mile překvapí. Zhmotněte své 2D sny do 3D reality. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *