Jak komprimovat soubory?

Komprimace souborů se nám hodí především, pokud chceme někomu posílat více souborů a nebo je archivovat a zároveň šetřit místo na disku. Poslat jeden obrázek přes e-mail není problém, ale představte si, že chcete odeslat 100 fotek z dovolené, to už by bylo hodně práce a i pro příjemce by to nebylo pohodlné řešení.

Naštěstí systém Windows nám v základu nabízí možnost komprimovat vybrané soubory na několik málo kliků, pojďme tedy na to.

Základem je označit si všechny soubory, které do archivu (produkt komprimace) příjdou. Když je máme označené, použijeme pravé tlačítko myši a vyvoláme konextovou nabídku.

Komprimace souborů

Vybereme položku Odeslat a v ní poté Komprimovaná složka (metoda ZIP). Tím se dosáhlo vytvoření archivu, který máte možnost rovnou pojmenovat.

ZIP archiv

Operační systém Windows nabízí jako výchozí a jediný typ archivu .ZIP, což má své výhody i nevýhody. Výhodou je především to, že komprimovat lze jednoduše přes Průzkumník a také to, že takové soubory otevře většina lidí bez nutnosti dalších programů. Nevýhodou může být větší velikost a nemožnost zaheslovat archiv.

Pokročilejší komprimaci dat se budeme věnovat v nějakém z dalších návodů a ukážeme si pokročilejší techniky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *