Jak ochránit svoje osobní údaje na internetu?

Ochrana osobních údajů je velmi ožehavím tématem když dojde řeč na internet či sociální sítě. Zatímco v reálném životě vyplňujeme formuláře jen pomálu a ne každému koho potkáme, na internetu je to někdy i denně. Je to totiž často podmínkou pro získání přístupu.

Takto získané informace lze ale i zneužít. Nejčastěji zadáváte svoje jméno a e-mailovou adresu, takže nevyžádaná pošta s reklamou vás jistě nemine. Může se ale stát i něco horšího. Čím více informací o sobě poskytnete, tím horší mohou být následky. Např. se za vás může někdo vydávat a páchat tak trestnou činnost. Jak se bránit?

Jako u spousty dalších věcí je nejdůležitějš prevence. Díky ní se můžete takovým problémům vyhnout. My se podíváme na několik zcela základních pravidel, kterch se při pohybování na internetu musíte držet.

Registrujte se na důvěryhodné weby! Každá druhý web vám nabízí možnost se registrovat, nedělejte to. Zvažte, zda je to pro vás nutné a především se snažte zjistit, zda jej tvoří někdo solidní. Nejvíce vám napoví firmy, pokud je uveden Google, Centrum Holdings, pak jsou vaše data v bezpečí. Pokud firmu neznáte, nejdříve jí vyhledejte na internetu, zda již někoho nepodvedla.

Silná a různá hesla. Když vaše heslo bude “Lucinka”, protože je to vaše dcera, tak se můžete spolehnout, že na něj někdo příjde. Naopak dobré heslo je kombinací mnoha znaků “$ilneH3sl0!”. To však samo o sobě ještě nechrání vaše údaje. Pokud totiž někdo příjde na heslo na nějakou službu, kde jste registrování a máte tam zadán e-mail, zkusí se dostat i tam a pak možná dále. Při každé registraci heslo měňte nebo pozměňte.

Nezadávejte více údajů, než je nutné. Většina formulářů má několik povinných políček a další dobrovolná. Čím více údajů zadáte, tím více toho o vás někdo zjistí, pokud se o to bude snažit.

Pozor na přátele ze sociálních sítí. Často si lidé přidávají na sociální sítě i lidi, které osobně neznají a to je chyba. Takovým lidem nemůžete téměř vůbec důvěřovat. Nechat je tedy číst informace o tom co děláte, jak žijete apod. není moudré a mohlo by se vám to vymstít. Každý takový není, ale nikdo to v profilu nemá napsané…

One thought on “Jak ochránit svoje osobní údaje na internetu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *