Jak defragmentovat pevný disk?

Dnes si ukážeme jeden ze základních způsobů jak můžete zrychlit svůj počítač. Jedná se o defragmentaci pevného disku.

Tím, že na pevném disku ukládáme data, jej zaplňujeme, ale nepravidelně. Jednotlivá data jsou tedy rozházená po celém disku a systém tak musí přeskakovat z jednotlivých sektorů a to jej samozřejmě zpomaluje. Toť jednoduchý popis fragmentace pevného disku.

Proti tomu se můžeme bránit právě defragmentováním. To jednotlivá data přesune a patřičně urovná. Systém tak k nim bude mít lepší i rychlejší přístup. Takto lze i částečně ovlivnit spouštění samotného systému.

Defragmentace pevného diskuSamotný systém Windows defragmentaci spouští, případně se to dá nastavit. Každopádně byste si měli osvojit, jak spustit systémový program pro defragmentaci. Najdeme jej v nabídce Start -> Všechny programy -> Příslušenství -> Systémové nástroje -> Defragmentace disku.

Defragmentace disku

Po spuštění se dostanete do přehledné nabídky, kde vidíte aktuální stav disků a ten můžete analyzovat a podle výsledku rovnou defragmentovat vybrané disky. Můžete nastavit již zméněnou automatickou defragmentaci. To provedete pomocí tlačítka “Konfigurovat plán…”. Nastavit se doporučuje na dobu, kdy počítač nebude zatěžován a vy na něm nepracujete s důležitými dokumenty.

Taková defragmentace může být otázkou několika minut, připravte se spíše na několik hodin. Pokud máte více pevných disků, zvažte postupnou defragmentaci. Pokud máte velký disk a na něm hodně dat, která přibývají a zároveň se běžně mění, pak raději začněte brzy ráno.

One thought on “Jak defragmentovat pevný disk?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *