IT Návody

Návody pro základní i pokročilou práci s počítačem!

Jak defragmentovat pevný disk?

Dnes si ukážeme jeden ze základních způsobů jak můžete zrychlit svůj počítač. Jedná se o defragmentaci pevného disku.

Tím, že na pevném disku ukládáme data, jej zaplňujeme, ale nepravidelně. Jednotlivá data jsou tedy rozházená po celém disku a systém tak musí přeskakovat z jednotlivých sektorů a to jej samozřejmě zpomaluje. Toť jednoduchý popis fragmentace pevného disku.

Proti tomu se můžeme bránit právě defragmentováním. To jednotlivá data přesune a patřičně urovná. Systém tak k nim bude mít lepší i rychlejší přístup. Takto lze i částečně ovlivnit spouštění samotného systému.

Defragmentace pevného diskuSamotný systém Windows defragmentaci spouští, případně se to dá nastavit. Každopádně byste si měli osvojit, jak spustit systémový program pro defragmentaci. Najdeme jej v nabídce Start -> Všechny programy -> Příslušenství -> Systémové nástroje -> Defragmentace disku.

Defragmentace disku

Po spuštění se dostanete do přehledné nabídky, kde vidíte aktuální stav disků a ten můžete analyzovat a podle výsledku rovnou defragmentovat vybrané disky. Můžete nastavit již zméněnou automatickou defragmentaci. To provedete pomocí tlačítka “Konfigurovat plán…”. Nastavit se doporučuje na dobu, kdy počítač nebude zatěžován a vy na něm nepracujete s důležitými dokumenty.

Taková defragmentace může být otázkou několika minut, připravte se spíše na několik hodin. Pokud máte více pevných disků, zvažte postupnou defragmentaci. Pokud máte velký disk a na něm hodně dat, která přibývají a zároveň se běžně mění, pak raději začněte brzy ráno.

1 komentář zatím.


Jak stahovat hudbu z

Poslouchat hudbu na YouTube je skvělé, dokud sedíte u počítače. ...

Proč vybavit vozov

V dnešní době se stávají palubní kamery nezbytnost. Vyrazit můžete sice i ...

Jak si poradit s onl

V rámci online nakupování přes internet se dnes dá pořídit ...

Proč vám PPC rekla

Většina drobných podnikatelů podle průzkumů raději utrácí za PPC reklamu ...

Jak na efektivní SE

Optimalizace pro vyhledávače už dnes není pro většinu lidí pohybujících ...