Co je to RSS a jak odebírat RSS kanál?

Hned druhým návodem se pustíme do vod internetových a i když by se mohlo zdát, že je to složité, tak právě toto vám může značně usnadnit život.

Věnovat se tedy budeme RSS. Co to je RSS? Zjednodušeně je to způsob, jak odebírat novinky z daného webu, aniž by bylo nutné jej pokaždé otvírat. Jedná se tedy o informační kanál, proto je zažité spojení RSS kanál, ale setkat se můžete i s pojmem RSS zdroj. Vy jej můžete jednoduše odebírat.

Jak najít RSS kanál na webu

Abyste mohli odebírat RSS kanál nějakého webu, musíte znát jeho adresu. Zjistit takovou adresu nemusí být vůbec snadné, pokud nemáte představu, jak by měla označena. Zde jsou dvě možné varianty jejího označení:

  1. Graficky: Jedná se o kolečko s dvěma zaoblenými čárami nad sebou. Většinou v oranžové barvě ale používají se i jiné variace. Příklad můžete vidět na tomto webu vedle vyhledávacího pole.

RSS ikona

  1. Textově: Samozřejmě můžete najít i klasický odkaz v podobě textu. Většinou se setkáte s prostým “RSS” či “RSS zdroj” apod. Často bývá umístěn někde dole na stránce, nebo u menu.

Jak odebírat RSS kanál

Když už máme odkaz na RSS zdroj, tak k jeho odebírání potřebujeme nějakou RSS čtečku. RSS čtečka může být program na vašem počítači, nebo webová služba na internetu, kterou máte k dispozici kdekoli.

Doporučit vám můžeme Google Reader, která je k dispozici, když máte Google účet, nebo můžete novinky odebírat pomocí Seznamu, který vám zobrazí nejnovější zprávy hned na titulní stránce. Jediné co je potřeba, je mít Seznam E-mail.

Poté vezmete adresu vybraného kanálu, zkopírujete jí a na hlavní straně Seznam.cz se přes Nastavení, které se nachází dole na hlavní straně, dostanete k nastavení vlastních RSS zdrojů.

Seznam nastavení

Vložíte zde adresu vámi vybraného RSS kanálu a on se vám automaticky přidá a zobrazí na hlavní straně dole. Automaticky se zobrazují 4 nejnovější příspěvky, ale je možné počet měnit.

Adresa RSS kanálu

Přidání RSS zdroje

* * *

Teď už víte, že mít nejčerstvější novinky z mnoha webů není problém a stačí jen využít tento způsob a ušetřit čas procházením všech webů.

Pokud se rozhodnete odebírat novinky právě z našeho webu, což doufáme, že ano, pak pro vás máme zjedonušení. Je to ikonka, kterou vidíte pod tímto odstavcem. Díky té jednoduše přidáte nejnovější návody na vaší hlavní stranu na Seznamu.

Přidej na Seznam

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *