IT Návody

Návody pro základní i pokročilou práci s počítačem!

3 způsoby, jak odinstalovat program

Programy na počítač instalujeme, ale také odinstalováváme Někdy už je více nepotřebujeme, jindy nesplnili svůj účel, je jedno, jaký máme důvod. Důležité je však vědět, jak se ho zbavit.

Ukážeme si hned tři způsoby, jak odinstalovat program. Minimálně jeden z nich by vám měl pomoci. Uspějete na 99 %, někdy v budoucnu si však ukážeme, jak odstranit i ty programy, které nechtějí.

1) Přes nabídku Start

Klasický postup je, že když se program  nainstaluje, tak zanechá například ikonu na ploše a další zástupce, které nejsou primárně potřeba, vytvoří v nabídce Start.

Nabídka Start - Windows 7

A zde najdete většinou i položku Odinstalovat XY, nebo anglicky Uninstall XY. Tím se spustí většinou průvodce, který program odinstaluje a zpravidla budete dotázáni, zda opravdu chcete program odstranit z počítače.

2) Programy a funkce

Položku Programy a funkce najdete v Ovládacích panelech. Zde už by měl být kompletní seznam všech nainstalovaných programů, navíc máte možnost zobrazit i nainstalované aktualizace.

O nainstalovaných programech se toho můžete hodně dovědět. Přibližně polovina má uvedeno, kolik místa zabírá a často také verze. U všech je však datum, kdy byli nainstalovany.

Programy a funkce - Windows 7

Pokud kliknete (jednou) na daný program, označí se jeho řádek a v liště nad seznamem programů se objeví tlačítko Odinstalovat nebo změnit, které už jak víte vyvolá stejnou akci, jako předchozí zástupce.

3) Samostatný program

Pokud by se vám nelíbil seznam programů, který nabízí samotný Windows, pak je třeba se uchýlit k nějakému speciálnímu programu. Na výběr je jich mnoho, kvalitní je například CCleaner. Setkáte se asi nejčastěji s programy, které zároveň umí čistit počítač. Na toto téma však vytvoříme samostatný návod.

12 komentářů zatím.

 1. Palino napsal:

  Chcem sa opytat ako odinstalovat program ktory nie je v programoch a funkciach ze je niekde skryty pomozte velmy pekne dakujem

  • Krabath napsal:

   Možná by Vám pomohl program CCleaner, který má v sobě odinstlační nabídku. Také je možno použít program dvanced SystemCare, jenž Vámn dokonce vyčistí počítač a rovněž obsahuje “Uninstal” doplněk, který je velmi dobrý. Pak je ještě program, Total Uninstal.

   • Andrea napsal:

    děkuji moc za tip stahla jsem CCleaner a super odinstalovala jsem vše co mi předtím nešlo 🙂

  • Josef napsal:

   Já používám Glary Utilities má to jednoklikovou údržbu a docela prima možnosti včetně odinstalace prg.Pro nekomerční užívání je free .Občas se něco v odinstalátoru windows neobjeví a občas taky něco v tomhle prg.Hledám v obojím než najdu co potřebuji.

 2. Petra napsal:

  mooooc děkuji! 🙂 jsem vděčná za tento váš článek. Věřím, že to pomůže odstranit velikou část mých problémů!!!

 3. Ladislav Burian napsal:

  Dobrý den.
  Chtěl bych odinstalovat ACEBOOK ale nemám s tím žádné zkušeností a tak se mi to nedaří.
  Ja mě 80 let a tak bych byl velice rád kdyby mě někdo poradil.
  Děkuji.
  Ladislav Burian

 4. monika napsal:

  nainstalovala jsem si webcam XP 5 a ted mi nejde odinstalovat pomozte mi prosím ! děkuji

 5. Har-kar napsal:

  Já už pár let používám k odinstalování programů Revo Uninstaller. Hodně programů po jejich odinstalování bohužel po sobě zanechá binec. Revo vás zbaví všech problémů. Nejprve spustí vnitřní odinstalaci vybraného programu, ale potom zkontroluje registry, neplatné odkazy a cesty – a zbaví vás veškerého balastu, který odstraněný program po sobě zanechal. Revo Uninstaller doporučuji stáhnout (vč. klíče) na http://www.ulozto.cz/.

 6. Katka napsal:

  Dobrý den. Stáhla jsem nějakou hru, ale místo toho se mi stáhl nějaký program x-fire, a oběvuje se mi to pokaždý když zapnu pc, vůbec se mi to nechce odinstalovat píše mi to nějakou zprávu v angličtině : Uninstall failed. Please exit x-fire before uninstalling. Děkuji za odpověď

 7. Jan Jelínek napsal:

  Dobrý den, do počítače se mi stáhl nějaký software a počítač se mi nyní nechce připojit k internetu. Poradíte mi prosím nikdo, jak bych mohl ten software odinstalovat???!!

 8. Vladimír napsal:

  Dobrý den,
  poraďte mi, prosím, jak odinstalovat program media drug. Děkuji

 9. Miriam napsal:

  Dobrý deň, som neskutočne šťastná, že som si mohla prečítať odkazy ostatných a neskutočne Ďakujem za tip Revo uninstaller keďže som dva dni nemohla odinštalovať jednu aplikáciu. Skvelý program Ďakujem.


Hrajeme počítačov

Jsou lidé, kteří jsou nadšenci do hraní počítačových her a ...

Jak stahovat hudbu z

Poslouchat hudbu na YouTube je skvělé, dokud sedíte u počítače. ...

Proč vybavit vozov

V dnešní době se stávají palubní kamery nezbytnost. Vyrazit můžete sice i ...

Jak si poradit s onl

V rámci online nakupování přes internet se dnes dá pořídit ...

Proč vám PPC rekla

Většina drobných podnikatelů podle průzkumů raději utrácí za PPC reklamu ...